Trhací cesnakový chlieb je už nejaký čas hitom internetu aj u Slovákov. Ak ste túto chutnú a voňavú alternatívu klasického chleba ešte nevyskúšali alebo sa vám nepodarilo nájsť overený recept, teraz neváhajte! Prinášame vám zaručene najlepší návod na prípravu slanej dobroty, ktorú si zamiluje celá vaša rodina. A na záver sme si pre vás pripravili aj niekoľko bonusových tipov.
Trhací chlieb je výbornou pochúťkou na priateľské stretnutia či posedenia s rodinou. Nemusíte ho nijako servírovať, krájať ani pripravovať. Po vychladnutí ho len uložíte na podnos uprostred stola a každý si odtrhne kúsok podľa vlastnej chuti. Jednotlivé plátky sa od seba krásne oddeľujú a tak sa táto pochúťka konzumuje jednoducho rukami bez použitia príboru. Trhací chlebík je teda veľmi dobrou voľbou nielen na obed, ale napríklad aj na piknik, grilovačku alebo na akékoľvek posedenie vonku. Výborne chutí samostatne, ale je tiež vhodný ako príloha k hustým polievkam, ku grilovaným špecialitám či k obloženým misám.
Na cesto:
Na plnku:
Múku so soľou preosejeme do misy. V strede urobíme jamku, do ktorej rozdrobíme droždie, posypeme cukrom a zalejeme vlažnou (nie príliš horúcou) vodou. Misku prekryjeme kuchynskou utierkou a necháme cca 10 minút napučať kvások. Pridáme olej a ručne alebo robotom vymiesime hladké, nelepivé cesto. Hotové cesto zvrchu poprášime múkou, prikryjeme a necháme na teplom mieste vykysnúť 30 – 45 minút.
Kým nám cesto kysne, pripravíme si cesnakovo-bylinkovú plnku. Maslo nakrájame na menšie kocky a necháme rozpustiť v hrnci alebo v mikrovlnke (nepražíme). K rozpustenému maslu pridáme pretlačený cesnak, soľ a nasekané bylinky. Všetko spolu premiešame.
Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a rovnomerne vyvaľkáme na hrúbku cca 4 – 5 mm. Takto pripravené cesto po celej ploche natrieme cesnakovo-bylinkovou plnkou. Nakrájame radielkom alebo dlhým nožom na pásiky široké približne 5 – 6 cm. Všetky pláty cesta naukladáme na seba a nožom priečne nakrájame na malé obdĺžniky (šírka cca 4 cm).
Pripravíme si vyššiu formu, ktorú vytrieme maslom alebo vyložíme papierom na pečenie. Obdĺžniky cesta do nej vkladáme na stojato, dlhšou stranou nadol. Ak nám zvýšilo bylinkovo-cesnakové maslo, polejeme ním chlebík zvrchu. Vložíme do vyhriatej rúry a odokryté pečieme na 190 ˚C približne 30 – 40 minút. Chlebík má byť zvrchu krásne zlatistý.
Po upečení chlebík ešte za horúca vyklopíme z formy a necháme vychladnúť na mriežke, aby sa nezaparil. Dobrú chuť!
Trhací chlebík je skutočne vynikajúcou pochúťkou, ak sa vydarí chuť a správna konzistencia. Pripravili sme si pre vás niekoľko overených tipov, ktoré pri pečení a podávaní iste oceníte.
Mnohé gazdinky jednoducho prehliadajú v receptoch slovné spojenie „sypké suroviny preosejeme“. Tento starodávny postup však má svoje opodstatnenie. Nielenže sa sypké suroviny, v tomto prípade múka a soľ, rovnomerne premiešajú, ale múka sa tiež prevzdušní, vďaka čomu bude váš chlebík ešte jemnejší a nadýchanejší. Počas preosievania múky tiež môžete odstrániť prípadné nečistoty alebo hrubšie časti.
Veľmi dobrým pomocníkom pri preosievaní múky je špeciálne antikorové sitko, ktoré má podobu hrnčeka s uškom. Preosievanie vám s ním pôjde rýchlo a jednoducho. Ak takúto pomôcku doma nemáte, môžete, samozrejme, použiť akékoľvek veľké sitko s hustou sieťkou.
Aby bol chlebík nadýchaný, cesto by malo pri kysnutí aspoň zdvojnásobiť svoj objem. Pred kysnutím ho vždy prekryte kuchynskou utierkou alebo potravinárskou fóliou, aby neobschlo, čím by výrazne stratilo na kvalite. Kysnutie cesta urýchľuje teplo. Ak nemáte špeciálnu misku na kysnuté cesto, pomôže umiestnenie klasickej misky s cestom na hrniec s teplou (nie však horúcou!) vodou alebo do rúry vyhriatej na 40 – 45 ˚C. Cesto vám v takýchto podmienkach krásne narastie a chlebík bude jemný a ľahučký.
Lákavo vyzerajúci trhací chlebík bude po okrajoch chrumkavý a v strede vláčny a rovnomerne tvarovaný. Ako sa k takémuto výsledku dopracovať? Základom je vhodná forma na pečenie. Najlepšia je úzka obdĺžniková forma na chlieb alebo na biskupský chlebíček, ideálne s teflónovou vrstvou v rozmeroch cca 24 x 10 x 7 cm.
Ak podobnú formu doma nemáte, určite si ju skúste zadovážiť. Za výhodnú cenu ju mávajú v ponuke mnohé obchodné reťazce. Keď si pozriete Lidl produkty za akciové ceny, nájdete tam široký výber pomocníkov do kuchyne, spomedzi ktorých si iste vyberiete. Lidl máva spomínané formy na pečenie v akcii už za 5 – 6 eur. Postačí vám, samozrejme, samostatná forma bez veka. Tento chlebík sa pečie skôr rýchlo a prudko, keďže jednotlivé kúsky cesta sú tenké. V žiadnom prípade ho preto nezakrývajte.
Najkrajšiu vôňu a najlahodnejšiu chuť dodá tomuto chlebíku kombinácia masla, cesnaku a byliniek. Veľmi dobrou voľbou sú čerstvé bylinky. Najlahodnejší výsledok dosiahnete s pažítkou, ale použiť môžete aj petržlenovú vňať, medvedí cesnak, bazalku, rozmarín alebo tymian. Určite tiež odporúčame zvoliť pravé maslo a vyhnúť sa oleju alebo iným lacnejším alternatívam. Tu je aj recept na smotanový dip.
Máme pre vás jednoduchý recept, ako si v domácich podmienkach jednoducho roztopiť menšie alebo väčšie množstvo čokolády.
Fazuľovica je výborná najmä počas chladnejších mesiacov, kedy jej teplé a pikantné chute príjemne zahrejú a dodajú energiu. Skúste náš recept.
Tento jednoduchý recept na polievku so zemiakmi a hráškom je ideálny pre rýchlu večeru alebo zahrievajúci obed, navyše bez použitia mlieka alebo smotany.
Uvarte si šťavnaté bravčové ragú s ryžou na víne, ktorým pošteklíte svoje chuťové poháriky.
Špagety carbonara, jednoduchý overený recept na tradičné jedlo z cestovín. Pripravte si s nami klasickú taliansku pochúťku.
Ako pripraviť výborné bravčové pečeňové halušky? Vyskúšajte recept z portálu dobrákuchyna.sk