Medvedí cesnak nie je len liečivou rastlinou vhodnou pre riešenie a liečbu rôznych ochorení. Má taktiež svoje špecifické a jedinečné využitie v našej kuchyni. Známou súčasťou našich jedál sa stal najmä aj vďaka svojej cesnakovej chuti.
Na začiatku sme si spomenuli, že medvedí cesnak je rastlinou s viacstranným využitím.
Z hľadiska nášho zdravia nám dokáže priniesť blahodarné účinky najmä:V súčasnosti je medvedí cesnak veľmi dostupnou bylinkou. Vieme si ho nazbierať na rôznych miestach, pozor si však treba dať na oblasti so stupňom ochrany vyšším ako 2. V akom období, na akých miestach a akým spôsobom máme teda medvedí cesnak zbierať?
Medvedí cesnak môžeme použiť ako náhradu za cibuľu, cesnak či pór pri príprave rôznych jedál, napríklad polievky. V jednoduchšej verzii aj napríklad ako náhradu ľadového šalátu na obyčajný chlieb s maslom.
V tejto studenej verzii v sebe medvedí cesnak zachováva aj najväčšie množstvo živín. Práve preto sa neodporúča ani jeho sušenie, skôr príprava pesta či zamrazenie. Samozrejme existuje množstvo chutných receptov pre tepelnú úpravu medvedieho cesnaku.
1. Zmes 250 gramov listov medvedieho cesnaku, soli a cca 180 až 200 ml olivového oleja rozmixujeme. Hotovú zmes vlejeme do pripravených pohárov s uzáverom.
2. Vhodné sú poháre od detskej výživy. Takto uzavreté a uložené na chladnom, tmavom mieste vydržia do ďalšej sezóny.
3. Do základnej zmesi môžeme primixovať napríklad mandle, olivy, sušené paradjky, orechy alebo aj chili papričky.
Medvedí cesnak sa u nás začína objavovať začiatkom marca s postupným príchodom jari. Podobne ako pri zberaní húb, tak aj pri zbere medvedieho cesnaku je potrebné byť opatrný. Často si ho vieme pohľadom zameniť za jedovatú konvalinku či jedovatý áron alpínsky. Listy sa zbierajú až do zakvitnutia a samotný medvedí cesnak vieme v prírode nájsť až do konca mája.
Nájsť medvedí cesnak je veľmi jednoduché, väčšinou sa vyskytuje vo väčších skupinách najmä vo vlhších lesoch.
Pri zbere by sme mali nechať na každej bylinke aspoň dva listy. Najmä pre dostatočné zachovanie živín pre ďalšiu sezónu. Vhodné pre zber je taktiež mať so sebou priedušnejší košík či tašku, aby sa nám listy medvedieho cesnaku nesparili.
Medvedí cesnak je najlepšie uskladniť v chladničke. Pre zachovanie jeho živín, je vhodné nádobu či misku s medvedím cesnakom prikryť vlhkou utierkou.
Vyskúšajte náš recept na výborné pesto z medvedieho cesnaku
Medvedí cesnak a recepty na jeho prípravu sú veľmi obľúbené. Foto - Emma Mochnacká
Pre samovoľné pestovanie medvedieho cesnaku, napríklad v našej záhradke je potrebné nájsť tienisté a vlhké miesto, no najmä zabezpečiť dostatočné množstvo živín.
Jeho rozmnožovanie je možné semienkami od októbra do marca a cibuľkami od augusta do septembra, ktoré sadíme priamo do pôdy.
Skúste si však víkend spríjemniť prechádzkou a zberom tejto výbornej a zároveň liečivej bylinky priamo v lese. Poďakuje sa nielen vaše zdravie, ale aj chuťové poháriky. Vyskúšajte aj dva jednoduché spôsoby ako naložiť medvedí cesnak. Alebo recepty ako sušiť medvedí cesnak.
Prečítajte si - Medvedí cesnak je zelený zázrak. Uskladnenie, pestovanie, mrazený, využitie v kuchyni
Máme pre vás jednoduchý recept, ako si v domácich podmienkach jednoducho roztopiť menšie alebo väčšie množstvo čokolády.
Fazuľovica je výborná najmä počas chladnejších mesiacov, kedy jej teplé a pikantné chute príjemne zahrejú a dodajú energiu. Skúste náš recept.
Tento jednoduchý recept na polievku so zemiakmi a hráškom je ideálny pre rýchlu večeru alebo zahrievajúci obed, navyše bez použitia mlieka alebo smotany.
Uvarte si šťavnaté bravčové ragú s ryžou na víne, ktorým pošteklíte svoje chuťové poháriky.
Špagety carbonara, jednoduchý overený recept na tradičné jedlo z cestovín. Pripravte si s nami klasickú taliansku pochúťku.
Ako pripraviť výborné bravčové pečeňové halušky? Vyskúšajte recept z portálu dobrákuchyna.sk